Cikk vadász
Cikkek, hírek

Időskorban figyeljünk oda ismerőseink alkoholfogyasztási szokásaira!

Cikk vadász



Időskorban figyeljünk oda ismerőseink alkoholfogyasztási szokásaira!

Szponzorált tartalom

Túlzás lenne, amit írok? Én nem hiszem. Túl sok idősödő ember van Magyarországon, akinek egyre több ideje adódik, amit magával tölthet, egyedül, és ilyenkor az alkoholt választják sokan társukként. Ha nincs a „Felépülők” nevű szakmai csoport Szőcön, én sem tudnám mi fán terem a felépülés az alkoholbetegségből. De, hála az égnek, vannak!

 

Komoly tájékoztató munkát végeznek úgy a médiában, sokhelyütt, mint a honlapjukon. Azon felül, hogy övék az a szőci bentlakásos otthon, ahol a felépülést az alkoholbetegségből a gyakorlatban is támogatják. Sőt, inkább úgy fogalmaznék, hogy megvalósítják. Jó sok mindenkin segítettek ugyanis már, sikerrel. Elég sok köszönő üzenet is van az oldalukon.

 

De térjünk a lényegre! Az alkoholizmusról ők, mint mentális betegségről beszélnek - ez fontos! És fontos a "betegség" szó kimondása is, mert paradigmaváltást jelentett ez anno a probléma kezelésében. Paradigmaváltást azon folyamat során, ami az általuk is alkalmazott, ún. Minnesota-modell térnyeréséhez vezetett. Mindent részletesen kifejtenek a honlapjukon, nem csak arról, hogyan figyeljünk jobban a veszélyeztetett emberekre (akik persze messze nem csak idősödő, magányos férfiemberek lehetnek), hanem arról is, hogy miként építették fel a szakmai „csomagjukat”.

 

Ez a szemlélet, amit imént említettem, egy új szemlélet volt, mind a kialakulása helyén (illetve országában, az USA-ban), mind nálunk, amikor végre elért ide is az alkalmazása. De a hatásfokát megfigyelve, nagyon is örvendetes, hogy sokaknál ez lett a befutó. Sokaknál, akik az alkoholizmusból való felépülésért akarnak tenni. Ezért is hívják az egész szőci, az alkoholizmusra specializálódott kezdeményezést "Felépülőknek". Mert szerintük ebből az egészből a "felépülés" a leghelyesebb kifejezés.

 

A Minnesota-modellben a kezelés fő összetevői az következők: csoportterápiás megközelítés, ahol a csoport maga a közeg legfontosabb eleme, a kezeltek edukációja, az ismeretanyagok átadása, felépülésben lévő függőkkel való konzultáció, multiprofesszionális személyzet, családi tanácsadás a felépülés során végig, ún. "12 lépés programja", olvasó csoportok felállítása napközben, az ottlét alatt, élettörténetek bemutatása, megismerése, a probléma anonim módon való kitárgyalása, teljes anonimitás minden másban is, valamint testi aktivitás, mint a rekreáció hagyományos eszköze. Ilyenekben lehet része annak, aki bajban van, és támogatja őt a családja abban, hogy bekerüljön Szőcre, a bentlakásos otthonba, 28 napra. Velük lehetséges a felépülés az alkoholbetegségből!


2022. 09. 30. 13:22        Szerző:

««« vissza

Szólj hozzá!
Név
 
E-mail
 
Honlap
 

 
Mi Magyarország fővárosa?
 

2010 © Partnerek

 

Az oldalt készítette: Linképítés